pimpi-babo-bábätko-cestovanie-izrael-tel aviv-ideal pre rodiny s detmi-more-teplo-leto-pamiatky-plaze-historia-jaffa

TEL AVIV: skvelá dovolenka pre rodiny s deťmi

Ak by som mala opísať Tel Aviv jedným slovom bolo by to mesto plné kontrastov. Našťastie však môžem použiť slov viac, pomocou ktorých by sa toto mesto dalo prirovnať k Miami vzdialenému len 3 hodiny letu z Košíc. Mesto krásnych pláží, modernej architektúry, ale aj bohatej histórie. Zároveň multikultúrne mesto, na jednej strane nekonečne liberálne, na strane druhej mesto dodržiavajúce tradície a zvyklosti ortodoxného židovstva. Skutočne z každého rožka troška, preto si myslím, že každý si tu nájde to svoje.

 

Pomyselne by sa dal Tel Aviv rozdeliť na dve časti, na tú naozaj modernú, novú, v ktorej ešte stále prebieha výstavba, kde to žije a kde nájdete životom pulzujúcu tepnu v podobe ulice Alenby. Na druhej strane najstarší prístav sveta Old Jaffa, okolo ktorého toto mesto v rýchlosti vyrástlo.

 

Tel Aviv

Názov mesta v preklade znamená „jarný kopec”, čo symbolizuje nádej do budúcnosti. Je prvým židovským mestom po 2000 rokoch a tiesni sa v ňom až milión ľudí. Je druhým najväčším mestom Izraela a vznikalo ako sused k neďalekej preľudnenej Jaffe. Aj napriek tomu, že bolo postavené pomerne rýchlo, bez veľkého plánovania, v súčasnosti predstavuje moderné, multi-kulti mesto, kde nájdete nielen krásne a moderne vybavené pláže, ale aj kultúru v podobe múzeí, architektonických stavieb, či pamiatok. Pýši sa s 318 slnečnými dňami ročne a s prílevom až 9 miliónov návštevníkov pláží ročne, čo skutočne potvrdzuje, že je to ideálne miesto pre rodiny s deťmi. Najmä takto skoro jarne, keď u nás je ešte sviežo, v Tel Avive už viete vylihovať na pláži.

Ak sa sem chystáte na potulky, odporúčame orientáciu podľa budovy Opery. Rozhodne sa tu nie je kde stratiť. Najlepšie Tel Aviv a jeho mrakodrapy spoznáte z výšok, preto navštívte buď Shalom Tower, alebo Dizengoff Tower, odkiaľ sú fenomenálne vyhľady na mesto. My sme mali v pláne omrknúť aj Dizengoff Circle, známu fontánu Voda a oheň, ktorá každú celú hodinu od 11:00 – 20:00 hod. šľahá plamene a voda v nej tancuje na hudbu, ktorú vydáva. V tomto prípade vám ušetríme čas, je rozobratá do posledného šrúbu 🙂

 

Navštívili sme aj Jemenskú štvrť s veľmi známym trhoviskom Karmel, ktorý nám odporúčali navštíviť aj v hoteli, kde sme boli ubytovaní. Stihli sme ho však až po západe slnka v piatok, kedy už začínal šabat, preto vyzeral nejak takto. No, ale to sa tiež len tak kdekoľvek nevidí.

 

Šabat

Ak už sme pri sviatku šábes, šabat, ak ho tu zažijete, teda siedmy sviatočný deň (sobota, začína už v piatok po západe slnka), zároveň deň venovaný odpočinku, kedy je zakázané pracovať, pripravte sa na to, že tu skutočne „zdochol pes.“ Ale nie všetko je tu zatvorené. Nemajte preto obavy, nepotrebujete žiadne zásoby jedla, od hladu nepomriete. V pohode tu nájdete otvorené potraviny, aj niektoré občerstevenia, či reštaurácie.

 

Old Jaffa

Úplný opak Tel Avivu, ktorý sa nachádza iba pol hodinku príjemnej prechádzky po pobreží, alebo na bicykli. Je to jedno z najstarších miest na Zemi a zaručene najstarší prístav, ku ktorému sa viaže aj príbeh biblického Jonáša a veľryby. Jaffu ako strategické miesto vyhľadávalo, dobíjalo a nanovo stavalo množstvo dobyvateľov, od starých Egypťanov, cez križiackych rytierov až po osmanských Turkov. Centrum mesta – Old Jaffa nájdete na kopci s krásnym výhľadom, kde určite neprehliadnite chrám sv. Petra, či rybársky prístav s reštauráciou. Ak hľadáte kus histórie, pamiatok, absolútne odlišnú atmosféru ako v Tel Avive, pouličné nakupovanie, blší trh so všetkým od výmyslu sveta…ste na správnom mieste.

Ideálne na spoznávanie je pripojenie sa k bezplatnej pešej prehliadke so spievodcom, ktorá by mala byť každú stredu o 9.30 hod. pri Clock Tower. Hneď vedľa nájdete aj turistické informačné centrum, v prípade že by ste potrebovali čokoľvek prezistiť. Ak sa sem vyberiete na bicykli, aj tu nájdete viacero odstavných miest, kde si ho môžete odložiť. Brázdiť úzke uličky s ním je dosť nepraktické, dokonca na blšom trhu zakázané!

 

Ako čerešnička na torte sa Vám odtiaľ naskytne neskutočný výhľad na celý Tel Aviv, ako na dlani.

 

Prečo vhodné pre rodiny s deťmi?

Nám sa toto miesto neskutočne zapáčilo, až tak, že sa sem cca o mesiac chystáme opäť. A prečo sa sem rozhodne vyberte aj so svojim bábom?

  • sú tu nenormálne vybudované pláže s infraštruktúrou pre deti. Na každom kroku nájdete detské ihriská, preliezky…doslova z jedného dovidíte už na ďalšie
  • po celom pobrežnom páse od Jaffy až po úplný koniec kam sa dá zájsť v Tel Avive nájdete aj indoorové športové ihriská, aj pre deti
  • celá dĺžka pobrežia je perfektne vybudovaná s rôznymi odpočinkovými zónami, barmi, reštauráciami, zeleňou, parkami, všade s WIFInou
  • nenormálne perfektné cyklotrasy, po Amsterdame za mňa absolútna TOPka
  • všade po uliciach a hlavných trasách je možné požičať si bicykel zo stojanov (POZOR potrebujete kreditnú kartu!) —> viac k bicyklom nájdeš TU!
  • na pláži jemnučký piesok a plytká voda s možnosťou umytia nôh od piesku, požičania slnečníkov a lehátiek
  • oddelené pláže pre psíkov

 

Jediné čo mi miestami liezlo na nervy boli neskutočne premotivovaní hráči beach tenisu 🙂 Nechápem či je to u nich národný šport, alebo čo, ale celou plážou sa celý deň rozliehalo pinkanie loptičiek. Naozaj nekonečné a v nadmernom množstve 😀

 

Z Košíc do sveta

NEZABUDNITE, že ešte stále si môžete kúpiť skutočne lacné letenky z Košíc priamo do Tel Avivu. Bohužiaľ linka pomaly, ale isto končí a posledný let sa uskutoční už 30. mája 🙁 Odkedy sme sa vrátili domov, stále premýšľam nad tým, kam by som vám odporučila vybrať sa k moru (ak neberiem do úvahy exotiku). Hlavne v týchto skoro jarných mesiacoch a stále mi z toho vychádza Izrael. Je tu už príjemne teplo, aj voda je pomerne fajn, zatiaľ čo v okolitých prímorských európskych krajinách je takmer rovnako ako u nás, teda ešte stále nie leto…

 

Súhlasíte? Váš Pimpi Nastavenie súkromia

Potrebné

Základne cookies, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie webovej stránky.

wordpress_logged_in, wordpress_sec, wordpress_test_cookie, wp-settings-1, wp-settings-time-1