Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/2/c/2cce92f4-fc84-4874-96b7-5e8e31cd770c/babodosveta.sk/web/wp-content/themes/bridge/functions.php on line 1979

JABLONOV nad TURŇOU: malá dedinka s veľkými zážitkami

Jablonov nad Turňou je malebná dedinka, ktorá leží v Košickom kraji v okrese Rožňava, cca 50km od Košíc. Nachádza sa v oblasti Národného parku Slovenský kras, pod horským prechodom Soroška a rozhodne stojí za návštevu. Nech ju spomenieme na akomkoľvek fóre, zdá sa, že ju pozná každý. Alebo, žeby bolo to naše Slovensko naozaj také malé? Nech už je to akokoľvek, je to naša srdcová záležitosť, veď sem chodíme takmer každý víkend. Ak práve nie sme niekde inde, určite nás nájdete TU 🙂

 

Obec Jablonov nad Turňou

Jablonov nad Turňou je klasická obec s kostolom uprostred a krčmou s miestnymi štamgastami. No predsa je niečím iná. Nachádza sa v nádhernej a jedinečnej krasovej oblasti, pričom spoločne s maďarským Aggteleckým národným parkom tvoria najväčšie krasové územie v strednej Európe. Ak pôjdete okolo, veď kadiaľ by ste šli, keďže diaľnice ešte stále nie sú hotové, určite sa zastavte. Ideálne v rámci nejakého podujatia, počas ktorého stihnete zažiť, ochutnať a spoznať všetko čo táto oblasť ponúka. A takéto podujatie prepukne už tento víkend – Ochutnávka vín! My k tomu všetkému musíme pripočítať aj vynikajúcu kuchyňu, starostlivosť a lásku našej babičky, zároveň nádhernú prírodu, množstvo zelene, krásny udržiavaný dvor…no jednoducho kto by odolal.

 

Jablonov s deťmi ako „baby friendly“ dedinka

Ak sa do Jablonova vyberiete s deťmi určite vás čaká príjemná prechádzka, síce trošku kopcovitý terén, ale aspoň budete mať pekne vyšportované lýtka. Kade tade nájdete „pohodené“ detské preliezky, najviac pri škole, spoločne s multifunkčným ihriskom, všade krásne kvietky a upravené záhony. Úplný detský TOP je však slimáčik Krasko, ktorého stretnete v Granáriu (miestnej sýpke) počas rôznych podujatí. Je súčasťou rozprávkového kráľovstva a rád vám porozpráva rozprávky, povesti, ako aj svoje zážitky, ktoré sa odohrali za horami, dolinami a planinami Slovenského krasu. Chodia sem za ním húfy detí, detské tábory a iné organizované zájazdy. Má dokonca svojho českého kamoša šneka Kraska, ktorý sídli v krase českom a sem tam sa chodia v rámci rôznych podujatí navštíviť. Vymýšľajú zábavné hry, príbehy a atrakcie, či školy v prírode.

 

Ak vezmem do úvahy, že tejto obci čo do infraštruktúry naozaj nič nechýba, nájdete tu perfektne vybudované chodníky, kde viete kočíkovať do bezvedomia a nemusíte sa báť, že vás prejde auto (čo nie je samozrejmosť v každej obci). Alebo kdekoľvek naďabíte na detskú hojdačku, či preliezku…preto ju s čistým svedomím prehlasujeme za „baby friendly“ obec.

 

Granárium, Esterházy sýpka

Obec Jablonov má aj bohatú históriu. V stredoveku patrila pod panstvo Szádvár (hrad nachádzajúci sa v Maďarsku). Toto pod vedením Esterházyovcov darovalo ľudom pôdu, o ktorú sa mali starať a panstvu za to odvádzať desiatky z úrody. Tie sa ukladali v pánskych sýpkach, medzi ktoré patrila aj tá v Jablonove. Dokonca už na prvej vojenskej mape, ktorú si nechal vyrobiť František Jozef II. okolo roku 1784 bola jablonovská sýpka zakreslená. Horko ťažko, ale predsa sme v našich súkromných foto archívoch našli ako Esterházy sýpka vyzerala predtým a ani nie tak dávno. Riadna zmena čo poviete? 

 

V súčasnosti je sýpka zrekonštruovaná a nájdete v nej príjemné ubytovanie, vínnu pivnicu, reštauráciu, či jedinečný pieckový háj a domček v tvare slimáčej ulity, kde býva slimák Krasko. Sú tu tiež drevené domčeky využívané ako predajné miesta v rámci rôznych podujatí, či pódium. Pre deti množstvo preliezok, smykľaviek, či drevený kolotoč. Podujatí je tu veru neúrekom – deň slimáka Kraska, deň svadobných zvykov, vyberanie desiatkov z úrody, slávnosti rytierov vína, slivkový festival a každú sobotu Pizza deň. Dokonca si tu môžete zorganizovať svadbu pod holým nebom, alebo vyskúšať „pravú dedinkú jacuzzi“. Pre dobrodruhov prezradíme, že toto miesto je aj miestom geocachingu 🙂

 

Ochutnávka vín a iné typické dobroty

Keďže sa obec nachádza v oblasti vápenatého krasu a tufu, na teplých južných svahoch sa tu pomerne dobre darí vínu. Takmer všetky svahy pod Soroškou sú preto obsypané vinicami. Vyvrcholením nie ľahkej práci vo viniciach je už tradičné podujatie Ochutnávka vín, kde jednotliví pestovatelia prezetujú svoju úrodu v podobe kráľovského moku – vína. Obcou dokonca vedie Turnianska vínna cesta a sídlia tu rytieri vína, ktorí toto podujatie každoročne otvárajú.

 

V obci Jablonov možno zažiť aj dokonalý gastronomický zážitok v podobe ďalších tunaších špecialít:

  • Džemy – neodmysliteľnou súčasťou každého podujatia sú výborné džemy, čatní a všakovaké iné dobroty pani Aničky z bio/eko Aničkina Záhrada. Náš najobľúbenejší hokaido-pomaranč je ako stále vyžratý. Inak nájdete ich aj v košickej Optime v Poctivom farmárovi, alebo na trhoch v Tabačke.
  • Gágoríky – medzi miestne výrobky patria aj slávnostné cestoviny, ktoré sa používali hlavne v svadobnej slepačej polievke.
  • Med – na rozľahlých pláňach Slovenského krasu nájdete množstvo kvietkov, z ktorých usilovné včielky vyrábajú medík.
  • Pieckový háj – miestnou špecialitou, ktorú inde nenájdete je pieckový háj v Granáriu. Každú sobotu (ak práve nie je svadba, alebo iné súkromné podujatie) si tu môžete dať výbornú, v piecke ukuchtenú pizzu, za nás jednoznačne chlebový lángoš, mňam!!! Nie sme veľmi mäsožravci, ale poviem Vám mäsko z týchto piecok je nebíčko v papuľke.

 

  • Kozie mlieko – vraj tu dostanete aj to, s tým my ale zatiaľ nemáme osobnú skúsenosť.

 

Medzitým, pri predstave všetkých tých dobrôt sa mi trošičku podarilo oslintať klávesnicu. Preto ak držíte diétu, rozhodne sem nechoďte 😀

V obci však možno stráviť aj viac dní, nakoľko ponúka ubytovacie kapacity v už spomínanom Granáriu, ako aj reštauráciu, ktorá však nefunguje nonstop tak ako sme na to zvyknutí, ale po dohode s majiteľom. Okrem toho je obec napojená na cyklo a turistické chodníky, čím je skvelým východiskovým bodom pre spoznávanie jedinečného Slovenského krasu. Ten ponúka množstvo jaskýň zapísaných do svetového dedičstva UNESCO, historické a kultúrne pamiatky (Betliar, Krásna Hôrka, či Mauzóleum Andrássyovcov), množstvo baníckych dedín a histórie na čele s mestom Rožňava a veeeľa iného.

 

Váš Pimpi